X
جمعه, ۰۶ شهریور ۱۳۹۴ ۱۲:۳۸ ۶۴۹۶
طبقه بندی:
 شهرستانها   بین الملل   وزارتخانه   معدن  
 تجارت   آموزش و پژوهش   استان   صنعت  
 شهرکهای صنعتی   مصاحبه   صنعت معدن و تجارت در رسانه ها   طبقه بندی نشده  
 اخبار و رویدادها   اطلاعیه ها  
چچ
63

متن کامل سخنان رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان یزد در نشست خبری

نشست خبری محمدرضا علمدار یزدی، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان یزد، روز پنجشنبه 05/06/94 رأس ساعت ده صبح با حضور خبرنگاران و اصحاب رسانه استان یزد در محل سالن کنفرانس این سازمان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان صنعت . معدن و تجارت یزد ، در ابتدای این نشست محمدرضا علمدار یزدی با گرامیداشت هفته دولت و یاد و خاطره شهیدان رجایی و باهنر، گفت: شما خبرنگاران و اصحاب رسانه، مسئولیت مهم و خطیر ارتباط میان مردم و مسئولان را عهده دار هستید و تلاش های شما عزیزان منجر به همدلی و همزبانی هرچه بیشتر و بهتر دولت و ملت خواهد شد.

وی با اشاره به گذشت شش ماه از عمر مدیریت خود در سازمان صنعت، معدن و تجارت استان یزد تصریح کرد: در این مدت بیش از نهصد جلسه کاری با بخش خصوصی، تشکل های بخش خصوصی، مدیران و مسئولان، چه در سطح استان و چه در سطح کشور داشته ام که جا دارد از همه این عزیزان و همچنین همکاران خودم در سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تشکر و قدردانی کنم.

علمدار یزدی در ادامه به ارائه آمار حوزه های صنعت، معدن و تجارت استان یزد پرداخت؛ وی گفت:در بخش صنعت و در دو سال دولت تدبیر و امید 2623 فقره جواز تاسیس صادر شده که 20% نسبت به دو سال پایانی دولت دهم رشد داشته است.

وی ادامه داد: وضعیت پروانه های بهره برداری تا پایان مردادماه نود و چهار، 3603  فقره بوده است و منجر به اشتغال صد هزار نفر شده؛ که به تفکیک، در گروه شیمیایی و سلولزی 1047 فقره با ایجاد اشتغال 17000 نفر، در گروه صنایع معدنی 747 فقره با ایجاد اشتغال 32000 نفر، در گروه نساجی و پوشاک 655 فقره با ایجاد اشتغال 22700 نفر، گروه فلزی و برق 657 فقره با ایجاد اشتغال 19000 نفر و گروه غذایی و دارویی 397 فقره با ایجاد اشتغال 8000 نفر بوده است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان یزد با مقایسه پروانه های بهره برداری استان با کشور و اشاره به نسبت سه برابری پروانه، اشتغال و سرمایه گذاری در استان نسبت به سهم جمعیتی، گفت: جمعیت استان یزد با حدود یک میلیون و بیست و یک هزار نفر سهم 1.3% جمعیت کشور را دارد که در بحث پروانه ها 4.1% پروانه های کشور را به خود اختصاص داده ایم، در بحث سرمایه گذاری با رقم 79 هزار میلیارد ریال، 4.6% سرمایه گذاری کشور را به خود اختصاص داده ایم، در بحث اشتغال 4% شاغلین کشور را به خود اختصاص داده ایم و همه این ها در حالی است که استان یزد تنها 1.3% جمعیت کشور را شامل میشود.

علمدار یزدی ادامه داد: سرانه سرمایه گذاری در استان یزد 21.9 میلیارد ریال است که از متوسط کشوری 2.5 میلیارد ریال بیشتر است که نشان از سرمایه بر بودن صنایع در استان است و دلیل آن توجه سرمایه گذاری به صنایع مادر مانند فولاد در استان یزد است؛ همچنین سرانه اشتغال به ازای واحد صنعتی 27 نفر است و سرانه سرمایه گذاری به ازای هر نفر اشتغال 800 میلیون ریال است که از متوسط کشوری 100 میلیون ریال بیشتر است؛ سرانه سرمایه گذاری نسبت به جمعیت نیز 77 میلیون ریال است که حدود 56 میلیون ریال از متوسط کشوری بیشتر است که نشان از تلاش بخش خصوصی در استان دارد.

وی ادامه داد: در دولت تدبیر و امید 165 جلسه تخصصی مرتبط با معاونت امور صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت استان برگزار شده است که شامل جلسات کمیسیون ماده 12 مبارزه با قاچاق کالا و ارز، کمیسیون کارگری، جلسات تشکل های صنعتی، کارگروه مدیریت انرژی در بخش صنعت، کارگروه فرعی فرآورده های نفتی، کارگروه جلوگیری از آلودگی نوری، کمیته بررسی استاندارد آرد، کارگروه مبارزه با قاچاق کالا و ارز میباشد؛ همچنین مدیریت تخصیص فرآورده های نفتی برای 617 واحد صنعتی دارای پروانه بهره برداری از دیگر فعالیت های حوزه صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت استان یزد بوده است.

علمدار یزدی تصریح کرد: ماحصل عرایض بنده در حوزه صنایع، رتبه اول کشوری تولید کاشی و سرامیک با سهم حدود 50%، رتبه دوم کشوری در تولید محصولات نساجی با سهم 27%، برای مثال رتبه اول در تولید رومبلی، رو فرشی و ترمه در کشور؛ رتبه سوم کشوریِ محصولات فولادی با سهم 15%، رتبه چهارم توسعه یافتگی صنعتی در کشور، و در نهایت تولید بیش از 800 نوع کالا در استان یزد است.

وی در ادامه با اشاره به دست آورد های سفر معاون اول رئیس جمهور و وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: افتتاح طرح توسعه تولید رادیاتور پنلی پکیج ایساتیس، افتتاح شرکت الیاف گستر و کاشی ارگ ارغوانی؛ همچنین بازدید وزیر محترم از پتوی لیلیان بافت و بررسی مشکلات این واحد از برکات سفر این دو بزرگوار به دارالعباده بود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان یزد افزود: از دیگر دست آوردهای سفر ارزشمند معاون اول محترم رئیس جمهور و وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت، مصوبه تعیین تکلیف آنومالی D19 و بررسی مشکل معدن سنگ تراورتن حریم محوطه تخت رستم توران پشت بود.

محمدرضا علمدار یزدی با اشاره به کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید، گفت: در تاریخ 19/2/94 بخش نامه کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید با امضای معاون اول محترم رئیس جمهور ابلاغ شد.

وی افزود: رئیس این کارگروه استاندار محترم و دبیر آن رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان است که بلافاصله با ابلاغ بخشنامه، دبیرخانه این کارگروه در محل سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تشکیل و تجهیزشد، فرم های سه گانه خوداظهاری، کارشناسی و جلسات تخصصی طراحی شد و این کارگروه در استان یزد و به تصریح وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت، به سرعت کار خود را آغاز کرد و جزء اولین استان هایی بود که بخش نامه کارگروه را اجرایی کرد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان یزدادامه داد: اعضای این کارگروه شامل ادارات مالیات، دارایی، میراث فرهنگی، شرکت شهرک ها، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، تامین اجتماعی، سازمان مدیریت و برنامه ریزی، سازمان جهاد کشاورزی، اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی، خانه صنعت و معدن، یک نفر نماینده از طرف وزیر نیرو، رئیس نمایندگی بانک ها که در حال حاضر به عهده بانک ملی است و حسب مورد بانک ها و ارگان های دولتی میباشند.

علمدار یزدی با اشاره به خلاصه ای از وضعیت کارگروه گفت: تا کنون 150 جلسه کمیته تخصصی این کارگروه برگزار شده است که شامل بازدیدها، بررسی های کارشناسی، مصاحبه با نماینده واحد، نامه نگاری با دستگاه های مرتبط و... بوده است.

وی افزود: همچنین هفت جلسه اصلی کارگروه برگزار شده است که منجر به تصویب 99 مصوبه برای 57 واحد صنعتی و معدنی بررسی شده، شده است.

وی با تشریح جزء این مصوبات عنوان کرد: 59.5% مصوبات مربوط به مشکلات بانکی واحدها بوده است که نشان از مشکل نقدینگی واحدها و نیاز آن ها به سرمایه در گردش دارد؛ همچنین مشکلات مالیاتی و تامین اجتماعی با سهم 9% از مصوبات در رتبه های بعد قرار دارند؛ مشکل انرژی واحدها شامل گاز و برق هرکدام به ترتیب سهم 9% و 5% را شامل میشود و سایر مصوبات نیز دارای سهم 14.5% است که حوزه های مختلفی را شاملمیشود.

علمدار یزدی با ارائه آمار تفکیک شده 57 واحد بررسی شده، سهم هر یک را اینطور عنوان کرد: 30% نساجی، 21% کاشی، 14% شیمیایی، 14% فلزی و برق، 10.5% غذایی و 10.5% سایر واحدها مصوبات این کارگروه را شامل میشود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان یزد با اشاره به آمار و وضعیت حوزه معدن، گفت: تا پایان مردادماه 94، تعداد 368 پروانه اکتشاف با سرمایه گذاری 292 میلیارد ریال صادر شده، همچنین 88 فقره گواهی کشف با سرمایه گذاری 116 میلیارد ریال و ذخیره 475 میلیون تن صادر شده؛ پروانه های بهره برداری صادر شده تا پایان مرداد 94، 420 فقره است که ظرفیتی بالغ بر 55 میلیون تن و ذخیره قطعی 1398 میلیون تن را شامل میشود و منجر به سرمایه گذاری 9300 میلیار ریالی و اشتغال حدود 10000 نفر شده است که این اشتغال منجر به رتبه دوم استان به لحاظ اشتغال بخش معدن در کشور شده است.

علمدار یزدی ماحصل آمار بخش معدن را اینطور عنوان کرد: استان یزد حائز رتبه اول کشور به لحاظ تنوع ماده معدنی و دومین استان معدنی در کشور است.

وی با اشاره به معدنی ترین شهرستان های استان، گفت: شهرستان بافق با ذخیره قطعی 324 میلیون تن و اشتغال 3000 نفر، و شهرستان اردکان با ذخیره قطعی 275 میلیون تن و اشتغال 3800 نفر توانسته است اشتغال حدود هفتاد درصد از شاغلین بخش معدن استان را به خود اختصاص دهد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان یزد به دیگر مزیت های استان در بخش معدن اشاره کرد و گفت: وجود ذخایر و پتانسیل های فلزی از جمله سنگ آهن با ذخیره قطعی بالغ بر 650 میلیون تن، سرب و روی با ذخیره قطعی 160 میلیون تن و سرمایه گذاری شرکت هایی از استرالیا، عمان و ایران به عنوان بزرگترین ذخایر سرب و روی و باریت دنیا، انواع خاک صنعتی و فلدسپات با ذخیره قطعی 140 میلیون تن، سنگ تزیینی و نما با ذخیره قطعی بالغ بر 40 میلیون تن و اکتشافاتی که تخمین یک میلیارد ذخیره سنگ آهن را پیش بینی میکند از مهم ترین مزیت های بخش معدن استان یزد است.

وی ادامه داد: خاک صنعتی، مورد مصرف داخل و کارخانه های کاشی است، همچنین باریت در حوزه های نفتی مورد استفاده داخل هست، و سنگ آهن استان در آینده ای نزدیک و با تکمیل زنجیره های فولاد، با ارزش افزوده ای بالا و تبدیل به تبدیل و دست یابی به محصولات نهایی صادر خواهد شد، آن گونه که مستند به افق 1404 علاوه بر مصرف سنگ آهن داخلی در چرخه فولاد، نیاز به 40 میلیون تن واردات سنگ آهن نیز خواهیم داشت.

علمدار یزدی با اشاره به اکتشافات جدید و احتمالات فنی در حوزه معدن تصریح کرد: احتمال دارد ذخایر باریت استان به 150 میلیون تن افزایش یابد.

وی در توضیح وضعیت آنومالی D19 عنوان کرد: ذخایر این معدن در سطح معدن چغارت است که بنابر روال طبیعی، این معدن ارزشمند باید با برگزاری مزایده به شرکت پیروز واگذار میشد و این امکان وجود داشت که سرمایه عظیم این معدن به خارج از استان انتقال یابد.

وی ادامه داد: بعد از رایزنی های فراوان با معاون اول محترم رئیس جمهور در سفر ایشان به یزد، وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت، مقامات کشوری، استانی و شهرستانی، و با توجه و تاکید بر این موضوع که تا هشت سال آینده ذخایر چغارت و چادرملو به پایان خواهد رسید، معدن D19 طی یک کنسرسیوم به صورت 50-50 به این دو شرکت بزرگ واگذار شد و نتیجه مطلوب ما در خصوص عدم خروج حق برداشت آنومالی از استان محقق شد.

علمدار یزدی در ادامه گزارش های بخش معدن، گفت: در سال جاری سه مناقصه با اعتبار حدود هفت میلیار ریال برگزار شد که محور آن ها نقشه برداری به منظور تعیین استخراج واقعی معادن، بازرسی از معادن و بررسی و شناخت پتانسیل های معدنی بود.

وی با تاکید بر وجود فسادهایی در گذشته، در حوزه معدن و در سطح کشور، به سامانه کاداستر اشاره کرد وگفت: در گذشته فساد ها و رانت هایی در حوزه معدن وجود داشته است که برای مثال یک خانواده 32 محدوده معدنی را به نام خود ثبت کرده که در این بین حتی یک محدوده به نام نوزاد شش ماهه ثبت شده است که خوشبختانه دولت تدبیر و امید با ایجاد راهکاری مناسب و راه اندازی سامانه کاداستر از وقوع چنین تخلفاتی جلوگیری کرده است.

علمدار یزدی ادامه داد: همزمان با ورود بنده به سازمان و راه اندازی این سامانه توسط دولت محترم، سازمان صنعت، معدن و تجارت استان یزد بلافاصله استفاده از این سامانه را دردستور کار خود قرار داد و منجر به جلوگیری از تخلفات معدنی، حذف دلالان، اجرای دقیق قانون، شفاف سازی، تسهیل فرآیندهای اداری، تکریم ارباب رجوع و الکترونیکی شدن کلیه مراحل شد؛ آدرس این سامانه www.cadastre.mimt.gov.ir است که شامل کلیه محدوده های معدنی استان و کشور و جزئیات آن از جمله ذخیره، محل، آزاد بودن و دیگر جزئیات میباشد که باعث شده است ارباب رجوع تمام مراحل کاری خود از جمله صدور مجوز ها را در این سامانه به صورت آنلاین رصد کند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان یزد در ادامه به ارائه آمار و عملکرد حوزه تجارت پرداخت و گفت: در حوزه تجارت، استان یزد جزء ده استان برتر  صادراتی کشور است که عمده کالاهای صادراتی آن شامل کاشی با رتبه یک و 74% رشد صادرات در دو سال دولت تدبیر و امید نسبت به دو سال پایانی دولت دهم، مقاطع فولادی با رتبه دوم و 422% رشد میباشد؛ همچنین شیشه با رشد 147% در دولت تدبیر و امید از اهم کالاهای صادراتی استان به شمار میروند که در مجموعِ کالاهای صادراتی از استان شاهد رشد 51% در دولت یازدهم نسبت به دو سال پایانی دولت دهم بوده ایم.

وی با اعلام این که کالاهای صادراتی استان به 55 کشور دنیا صادر میشود، در توضیح جزء این کشور ها عنوان کرد: عمده صادرات استان به کشور های عراق، افغانستان، پاکستان، هلند، ترکیه و سوریه است که بطور مثال صادرات به کشور عراق در دوسال دولت تدبیر و امید حائز 63% رشد وزنی بوده است، همچنین صادرات به افغانستان 15% رشد، هلند 60% و ترکیه 257% رشد داشته است.

علمدار یزدی با مقایسه گروه های صادراتی در دوسال دولت یازدهم نسبت به دو سال پایانی دولت دهم، تصریح کرد: در بخش صنعت شاهد 52% رشد و در بخش معدن شاهد 38% رشد صادرات بوده ایم.

وی در ادامه به مقایسه سایر امور صورت گرفته در حوزه بازرگانی در دوسال دولت یازدهم نسبت به دوسال پایانی دولت دهم پرداخت و گفت: در خصوص بحث واردات و ثبت سفارش شاهد 9873 مورد با 23% رشد بوده ایم که گفتنی است این حجم از واردات و رشد، عمدتا مربوط به واردات مواد اولیه، دستگاه، اجزاء، قطعات و ماشین آلات تولید بوده است، همچنین 7 جلسه کارگروه توسعه صادرات به ریاست استاندار محترم ودبیری سازمان صنعت، معدن و تجارت برای بررسی مشکلات بخش صادرات برگزار شده است که بطور مثال در آخرین جلسه کارگروه در رابطه با مشکل صادرات مرغ تصمیم گیری شد، چرا که وجود 4000 تن مازاد مصرف مرغ نیازمند بازاریابی و کارشناسی های دقیق برای صادرات است که در جلسه مذکور، کشور عمان به عنوان مقصد صادرات پیشنهاد شد و مصوبات خوبی نیز به تصویب رسید.

علمدار یزدی افزود: 9 مورد پذیرش و اعزام هیات های تجاری با 28% رشد، 42 مورد برگزاری نمایشگاه های تخصصی با 13% رشد، 63 مورد برگزاری نمایشگاه های عرضه مستقیم کالا با 3% رشد، 1215 مورد صدور و تمدید کارت بازرگانی دائم و موقت با 14% رشد، 20 مورد برگزاری جلسه پایش تجاری با 25% رشد و به منظور آموزش و ارائه راهکارهای کارشناسی به منظور صادرات تولیدات واحدها، 1 مورد برگزاری انتخابات هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی که هر چهار سال یک بار برگزار میشود، 2 مورد برگزاری مراسم روز ملی صادرات و انتخاب 29 صادرکننده نمونه با 45% رشد، 9 مورد برگزاری جلسات میزهای کالایی از جمله کاشی و سرامیک، IT، نساجی، گیاهان دارویی، خدمات فنی مهندسی با 200% رشد و به منظور ایجاد فضای مناسب برای تجارت از طریق هماهنگی، تبادل اطلاعات فی مابین تجار و نهادهای مرتبط و رفع مشکلات و تسهیل فرآیند بین دستگاه های اجرایی کشور، 32 مورد برگزاری دوره های آموزشی در خصوص بازاریابی، فروش مدرن، مدیریت رفتار سازمانی، شیوه های پرداخت در تجارت بین الملل، آشنایی با کلیات مالیات های مستقیم و غیر مستقیم با 33% رشد داشته ایم.

وی در ادامه به ارائه آمار بخش اصناف پرداخت و گفت: در استان یزد حدودا 40 هزار واحد صنفی، 260 اتحادیه و 10 اتاق اصناف وجو دارد.

علمدار یزدی با اشاره به رتبه برتر این سازماندر کمیسیون نظارت و بر طبق شاخص های مرکز اصناف و بازرگانان در طول مدت سه سال پیاپی، آمار جزء این بخش را ارائه کرد و گفت: در دو سال دولت تدبیر و امید 17 جلسه کمیسیون نظارت با رشد 54% نسبت به دو سال پایانی دولت دهمبرگزار شده است؛ همچنین 103 مصوبه کمیسیون نظارت با 80% رشد، 29 مورد برگزاری انتخابات اتحادیه و اتاق اصناف با 61% رشد، صدور 114 پروانه کسب ایثارگری توسط سازمان با 142% رشد، صدور 465 مورد گواهینامه آموزشی اصناف با 241% رشد و 56 مورد ایجاد فروشگاه های بزرگ با600% رشد و رویکرد فروش کالای داخلی و به منظور نظارت دقیق و تسریع در خرید مردم داشته ایم.

وی در ادامه با اعلام وجود هفتاد هزار نفر بافنده بالقوه فرش دستباف در استان یزد تصریح کرد: در حال حاضر چهل هزار بافنده مشغول به فعالیت هستند که در سال 200 هزار متر مربع فرش توسط این هنرمندان بافته میشود.

وی افزود: با پیگیری های سازمان صنعت، معدن و تجارت استان یزد فرش دستباف یزد در سازمان جهانی مالکیت فکری، WIPO، ثبت شد و علیرغم تحریم های ظالمانه، کاهشی در میزان صادرات فرش دستباف یزد اتفاق نیفتاد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان یزد دیگر وظیفه این سازمان را رصد بازار عنوان کرد و گفت: پیش بینی کمبود های کالایی، نوسانات قیمت، رسیدگی به شکایات مردمی و همچنین بازرسی و نظارت بر واحدهای صنفی از وظایف حوزه بازرگانی سازمان صنعت، معدن و تجارت است.

وی افزود: بازاریان و کسبه یزدی افرادی پاکدست، متعهد، دلسوز و همدل با دولت هستند، سازمان نیز حسب وظیفه با همکاری بازرسین اتاق اصناف در دوسال دولت تدیر و امید، 395هزار مورد بازرسی انجام داده است که نسبت به دو سال پایانی دولت دهم 1.4% رشد داشته است، و البته با وجود افزایش نظارت ها شاهد کاهش 3.2% پرونده های تخلف بوده ایم.

علمدار یزدی در ادامه صحبت های خود به رئوس سیاست ها و برنامه های اجرایی صنعت، معدن و تجارت استان در دوران پساتحریم، با تاکید و توجه بر فرمایشات مقام معظم رهبری و سیاست های اقتصاد مقاومتی اشاره کرد:

·         جذب شرکت های معتبر و صاحب نام فناوری و دانش بنیان برای سرمایه گذاری مشترک

·         ارتقاء توان مدیریت، فناوری و بازاریابی

·         طراحی و تولید محصولات رقابت پذیر

·         صادرات حداقل 30% محصولات تولیدی

·         برندسازی

·         استفاده از منابع داخلی و خارجی

وی همچنین اولویت های بخش های صنعت، معدن و تجارت استان را به اختصار برشمرد:

صنعت:

·         صنایع قطعات خودرو

·         صنایع معدنی

·         صنایع شیمیایی

·         صنایع برق و مخابرات

·         طراحی و ساخت ماشین آلات خطوط تولید

·         طراحی و ساخت تجهیزات زیست محیطی

·         طراحی و ساخت تجهیزات پزشکی

معدن:

·         همکاری و مشارکت با شرکت های معتبر خارجی در زمینه های اکتشاف، سرمایه گذاری، بهره برداری و صادرات

·         طراحی و ساخت ماشین آلات معدنی مانند دامتراک

·         تکمیل زنجیره فناوری و صنایع معدنی مربوطه

·         سرمایه گذاری مشترک در معادن سایر کشورها که برای مثال زمینه های همکاری با کشورهای افغانستان و قزاقستان صورت گرفته است.

تجارت:

·         جلب سرمایه گذاری در فروشگاه های زنجیره ای معتبر داخل کشور با اولویت فروش کالای ایرانی

·         ایجاد مشارکت های تجاری با فروشگاه های معتبر صادراتی

·         بهره گیری از ظرفیت واردات کالا برای انتقال دانش فنی و سرمایه گذاری برای مصارف داخل و بازارهای صادراتی

محمدرضا علمدار یزدی در ادامه این نشست، ارتباط حقیقی صنعت و دانشگاه را از مهم ترین اهداف و برنامه های خود خواند و گفت: نباید ارتباط دانشگاه و صنعت در سطح کاغذ و جلسه و صورتجلسه بماند و این ارتباط باید واقعی باشد.

وی افزود: صنعت باید نیازها، مسائل و حل مشکلات خود را از دانشگاه بخواهد و دانشگاه نیز باید از راه تولید علم و تجاری سازی آن کسب درآمد کند، واحد های R&D باید رونق پیدا کنند و این مهم با حضور پویا و فعال متخصصین و دانشگاهیان در بخش های مختلف صنعت و معدن به دست خواهد آمد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان یزد با اشاره به سابقه 10 ساله خود به عنوان عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی و سابقه مدیریتی در دانشگاه، تصریح کرد: جلسات متعددی با دانشگاهیان، اساتید، متخصصین و نخبگان داشته ایم و هم اکنون در حال تدوین و امضا تفاهم نامه های همکاری با دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاه یزد هستیم.

وی افزود: همچنین برنامه تاسیس پژوهشکده صنعت و تجارت با همکاری دانشگاه یزد و سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان یزد در دستور کار است که انشالله در آینده نزدیک این پژوهشکده راه اندازی خواهد شد.

محمدرضا علمدار یزدی در بخش پایانی نشست خبری خود به سوالات خبرنگاران پاسخ داد؛ وی در پاسخ به سوال خبرنگاری در رابطه با مشکلات بخش کاشی و سرامیک گفت: در این رابطه جلسات بسیار متعددی تشکیل شده، تیم های کارشناسی برای بررسی مشکلات ایجاد شده و بازدیدهای بسیاری صورت گرفته؛ باید به دنبال بازارها و مقصدهای صادراتی جدید بود و نباید در انتظار بهبود شرایط کشورهای وارد کننده در سال های قبلنشست.

وی افزود: برای مثال کشور کنیا یکی از پیشنهاداتی بوده که تیم های کارشناسی و مشاوره ای ما با بررسی بازار آن، مسیر مبادلاتی و شاخص های مهم در بحث صادرات ارائه کرد اند.

علمدار یزدی ادامه داد: دیگر کشور بررسی شده در این حوزه، عمان هست که البته این کشور خود به لحاظ جمعیتی بازاری با ظرفیت بالا نیست اما محلی است که میتواند ظرفیت صادرات کاشی و سرامیک ایران به کل دنیا را ایجاد کند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان یزد برندسازی را دیگر راه حل مشکلات این بخش خواند و تصریح کرد: در افق پیش رو و در برنامه ریزی های کلان و بلند مدت باید به سمت برندسازی منطبق با استانداردهای روز دنیا حرکت کنیم.

علمدار یزدی در پاسخ به اظهار نگرانی نسبت به خامفروشی آهن تصریح کرد: همانگونه که عرض کردم، با برنامه ریزیهای صورت گرفته، به همت بخش خصوصی و تکمیل زنجیره فولاد صادرات سنگ آهن نخواهیم داشت.

وی افزود: طی بازدیدی که به همراه استاندار محترم از واحدهای فولادی شهرستان بافق و در جوار سنگ آهن مرکزی داشتیم، این واحد ها همگی در راستای سیاست عدم خامفروشی و تکمیل زنجیره تولید ایجاد شده است که بحمدلله همانطور که اشاره کردم تا افق 1404 کشور برای تولید فولاد نیازمند واردات 40 میلیون تن سنگ آهن نیز خواهد بود.

علمدار یزدی با تاکید بر اهمیت ایجاد ارزش افزوده بالا در مواد اولیه و خام، تصریح کرد: حتی نباید به تولید فولاد یا ورق بسنده کرد، بلکه باید به سمت تولیدات بعد از آن و برای مثال لوازم خانگی و صادراتمحصول نهایی و صنایع هایتک حرکت کنیم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان یزد در توضیح برنامه های سازمان درخصوص اکتشافات بعدی معادن، گفت: تفاهم نامه ای با سازمان ایمیدرو امضا شده است که طی آن استان یزد پهنه بندی شده و این پهنه ها با هزینه دولت و با هدف کمک به بخش خصوصی اکتشاف میشود و در مرحله بهره برداری به بخش خصوصی واگذار میشود، چرا که هزینه های اکتشاف معادن بسیار زیاد است و احتمال دارد سرمایه گذاربا صرف میلیاردها تومان هزینه برای اکتشاف، ماده معدنی مورد نظر را نیابد، که این هزینه بی نتیجه برای بخش خصوصی بسیار سنگین و کمرشکن است.

وی در پاسخ به سوالی در رابطه با ثبت اختراعات و مالکیت معنوی توضیح داد: ایده پردازی و خلاقیت از ابزارهای کارآفرینی و نیاز مسلم جامعه است، و طبیعتا مردم و جامعه از فوائد و رفاه حاصل از خلاقیت و ایده ای که کنج خانه خاک بخورد محروم خواهند ماند، در نتیجه باید محل و ساز و کاری برای ثبت مالکیت های فکری داشته باشیم تا انشالله از آن طریق بتوانیم ایده های نو و خلاق را تجاری کنیم و از دست آوردهای آن بهره مند شویم.

علمدار یزدی در پاسخ به سوالی مبنی بر تعطیلی واحدها تصریح کرد: برخی کارخانه های استان بنابر شرایط فصلی به میزان متفاوتی تولید میکنند، نتیجتا این دسته از کارخانجات در طول سال الزاما با تمام ظرفیت خود تولید نخواهند کرد، همچنین به تبع برخی مشکلات که به سبب تحریم ها و بی ثباتی کشورهای منطقه برای واحد ها ایجاد شده است، تولید پایین تری نسبت به ظرفیت خود دارند که انشالله با تلاش مسئولین و تنها به عنوان یک نمونه از این تلاش ها، مصوبات کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید و شروع دوران پساتحریم این مشکلات بهبود خواهد یافت و حل خواهد شد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان یزد در خصوص سوالی با موضوع کارخانجات آجر توضیح داد: در دوسال دولت تدبیر و امید تنها یک مورد پروانه کارخانه آجر، در منطقه فهرج صادر شده است که البته ابن یک مورد نیز بنابر قانون و به دلیل آن که تمام مراحل قانونی آن وصدور جواز در دولت قبل صورت گرفته، صادر شده است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان یزد در پایان با اشاره به نیاز سازمان به همکاری مردم و رسانه ها، تصریح کرد: از خبرنگاران عزیز که همواره نسبت به انعکاس اخبار صحیح و دقیق حساس و کوشا بوده اند، و همچنین از مردم هوشیار و آگاه دارالعباده تقاضا دارم، نسبت به وقوع هرگونه تخلف در حوزه های مرتبط با سازمان حساسیت ویژه ای داشته باشند و گزارش تخلفات را در اسرع وقت به سازمان منتقل کنند تا انشاالله با تلاش مستمر همکارانم شاهد اجرای هرچه بهتر و دقیق تر قانون و رفاه حال مردم دارالعباده باشیم.

 

آدرس کوتاه شده:
No Cache
Generate time: 3.6382554372152
Query time: 2.823744614919