X
جمعه, ۰۱ مرداد ۱۴۰۰ ۱۲:۴۸ ۱۹
طبقه بندی:
 شهرستانها   بین الملل   وزارتخانه   معدن  
 تجارت   آموزش و پژوهش   استان   صنعت  
 شهرکهای صنعتی   مصاحبه   صنعت معدن و تجارت در رسانه ها   طبقه بندی نشده  
 اخبار و رویدادها   اطلاعیه ها  
چچ
عیدقربان، زیباترین جلوه تعبد در برابر خالق

عیدقربان، زیباترین جلوه تعبد در برابر خالق

امروز دهم ذی حجه، یکی از اعیاد بزرگ مسلمانان بنام «عید قربان» یا «عید اضحی» است. در این روز حاجیانی که به زیارت خانه خدا شتافته اند، به دستور خداوند و برای رضای او قربانی می‌کنند و خاطره پیامبر بزرگ الهی، حضرت ابراهیم (ع) را زنده و گرامی می‌دارند.

روزی که خدا به ابراهیم خلیل فرمان داد تا فرزندش اسماعیل را قربانی کند و او اسماعیل را به قربانگاه برد، ولی جبرئیل همراه با قوچی نازل شد و ابراهیم آن را به جای اسماعیل قربانی کرد.
در قرآن از این ماجرا یاد شده‌است:
فَلَمَّا أَسْلَمَا وَتَلَّهُ لِلْجَبِینِ (۱۰) وَنَادَیْنَاهُ أَن یَا إِبْرَاهِیمُ (۱۰۴) قَدْ صَدَّقْتَ الرُّؤْیَا إِنَّا کَذالِکَ نَجْزِی الْمُحْسِنِینَ (۱۰۵)‌ای ابراهیم خوب وظیفه‌ات را انجام دادی و…؛ [۱۶]پس از سربلندی ابراهیم نبی و تصمیم جدی او برای قربانی کردن پسر و اقدام به عمل برای انجام این کار، خداوند قوچی را برای قربانی کردن آن به‌جای پسرش فرستاد و این‌گونه سنت قربانی کردن به‌وجود آمد.

ابراهیم (ع) با وجود دشواری این کار، به فرمان الهی گردن نهاد و برای اجرای این ماموریت مهیا شد. اما هرچه تلاش کرد، کارد گلوی فرزندش اسماعیل را نبرید.
در این حال به ابراهیم (ع) خطاب شد که از امتحان الهی سربلند بیرون آمده است و آنگاه گوسفندی فرستاده شد تا وی آن را به جای اسماعیل قربانی کند.

این ماجرای عبرت انگیز، درس فداکاری، از خودگذشتگی، غلبه بر هوای نفس و تسلیم دربرابر فرمان خداوند است.

به همین دلیل، مسلمانان جهان نیز روز دهم ذیحجه را به عنوان یک عید بزرگ و پرشکوه اسلامی، گرامی می‌دارند و از آن درس اخلاص و بندگی به درگاه خداوند بزرگ را می‌آموزند. عید سعید قربان را به تمامی مسلمانان جهان تبریک می‌گوییم

منبع:
آدرس کوتاه شده:
No Cache
Generate time: 3.5045512517293
Query time: 2.6678133010864